Znajdujesz się: Strona główna arrow Daty, fakty
Daty, fakty
Św. Urbanie nasz patronie Drukuj Email

fragment wywiadu z sołtysem Rudolfem Kokotem - maj 2000r „ Głos Dobrzenia”

Czytaj całość…
 
Kapliczka św. Jadwigi Drukuj Email

Znajduje się przy ul Opolskiej przy budynku straży pożarnej. „ A.D. 1740” taki napis znajdował się na figurce z drzewa lipowego, która w roku 1994 została skradziona.

Czytaj całość…
 
Kapliczka z dzwonem Drukuj Email

Wybudowana w XVIII wieku. Dzwon zawieszony początkowo na drzewie, został zakupiony już w 1700 roku. Głos tego dzwonu rozlega się codziennie na „Anioł Pański”, żegna też zmarłych z naszej wioski. W roku jubileuszowym 2000 kaplica została odnowiona.

Czytaj całość…
 
Człowiek ze spalonymi palcami Drukuj Email

Żył w Dobrzeniu Małym człowiek, będący  przewodnikiem do miejsc pątniczych. Wielce zamiłowany był w czytaniu książek. Gdy jednak bieda zaczęła doskwierać niemiłosiernie, a ciężka zima dała się we znaki i do pieca już nie było co włożyć, w wielkim smutku począł książki palić i nimi się ogrzewać. Palące się stronice przy otwartym ogniu czytał jeszcze. Ogień zżerał literkę po literce, wiersz za wierszem i przesuwał się do rąk pochłoniętego czytaniem człowieka. Ten próbował jeszcze coś wyczytać, by dowiedzieć się czegoś  więcej i nie spostrzegł  nawet, gdy ogień spalił książkę i jego palce. Mówiły o tym stare kobiety, że chodził  po wiosce człowiek z czarnymi dłońmi i z upalonymi palcami. Jaką to książkę tak żarłocznie czytał, tego owe kobiety zdradzić nie chciały.

 
 
Admin Konrad K.